Wierzba urośnie nawet z kawałka pędu.

Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka gałęzi.

Wykorzystując to, powinniśmy z niej wykonać niesłychane odmiany ogrodzeń. Z tego powodu nasz żywopłot uzyska rzadki charakter a także będzie się wyróżniać spośród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na działkach i podmokłych łąkach wierzby od antycznych czasów zagościły w lokalnych skwerach. Doceniliśmy je poprzez specyfikę oraz spectficzne kotki. Nie są uciążliwe, postulują jedynie sporo wilgoci oraz nie dużo światła. Nasycą się niejako wszelką rolą.


Malutko krzewów potrafi również równie błyskawicznie pobudzać utracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby nader swobodnie rekonstruują również osobisty system korzeniowy. Wystarczy, iż skrócony względnie nawet ułamany pęd zanurzony w słotnej glebie po niedługim czasie ukorzeni się i sprezentuje zaczątek nowemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, ażeby z wierzb tworzyć plątane sztachety ogrodzeniowe bądź parkany zatopione liśćmi. Na pewno należałoby dysponować tak śmiałe ogrodzenie. Najpoprawniej do wybudowania takiego płotu zastosować poniższe warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco wzajemnych cech:

generują prostolinijne, długie i bardzo giętkie pędy – na skutek tego można bez trudu nadawać formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po ścięciu- w krótkim okresie zdołamy wypleść całe przęsło na płot;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej wiedzy do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy postarać się o właściwe wierzbowe gałęzie na płot. Niestety, odkrycie ich w wymogach typowych jest uciążliwe, ponieważ dziko narastające krzaki okazjonalnie emitują bardzo długie a zarazem prostolinijne pędy. Najlepiej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało poczekać kilka lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wyłówmy najpierw miejsce w skwerze, ździebko przez nas nawiedzane a także w żadnym razie .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, jakie zdołamy dostać z dziko narastających roślin. Przedtem należy je namoczyć na 24 godziny w wodzie, iżby się dobrze napiły, po czym wkopać w glebę, tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny migiem się zagęszczają, wskutek tego powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa pobłażamy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy sporadycznie przekraczają 2m, stąd na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu pędów, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s